Poradňa pre mamičky
Idú vášmu bábätku prvé zúbky a neviete, ako mu uľaviť od bolesti? Začínate prikrmovať a neviete, ako na to?
-
Máme 4 a pol mesačného chlapca, už niekoľko dní ho svrbí v ústočkách, strká si tam všetko možné a po nociach sa často budí, hoci už prespal 12 hodín.
V noci, zvykne mať zapchatý noštek, ale pri odsatí nemá vela soplíka, skoro žiadny, často kýcha a škrabe si tváričku dokonca niekedy aj ušká.
Keď som pozerala ďasienka všimla som si malú bielu špičku v zadu na ľavo. Moja otázka znie je možné aby sa mu už v takto skorom veku tlačila stolička? a ďalšia otázka: či vyššie opísané prejavy môžu byť spôsobené prerezávaním zúbkov, prípadne inou chorobou (obidvaja sme s manželom alergici) ak by išlo o príznaky alergie?
Prejavy, ktoré popisujete môžu súvisieť s prerezávaním zúbkov už v tomto veku. „Malá biela bodka „ bude skôr nejaká afta, ako prerezávajúca sa stolička, ale... Samotný upchatý noštek a kýchanie môže rovnako súvisieť s alergiou, zúbkami či gastroezofageálnym refluxom. Nepíšete čo Vaše dieťatko papá, ale obaja ste alergici. Posledujte ho trošku a ak tieto prejavy budú pretrvávať je potrebné sa obrátiť na Vášho praktického lekára pre deti.
-
Štandardne sa doporučovali vychádzky s bábätkom do -5 až -6 st.C, avšak krátkodobý pobyt kľudne zvládnete do -10 st.C pri patričnom oblečení a ošetrení pokožky dieťatka.
-
Kombinujeme ju s kočíkom. Posledné dni nechce byť v kočíku s vaničkou, môžeme začať používať športový kočík a voziť ju v polosede, ak ešte nevie sedieť?
Pokiaľ ide o klokanku, sú na jej používanie rôzne názory, rovnako ako ja na nosenie bábätiek v šatkách, každopádne je možné použitie klokanky ak Vaše dieťatko drží hlavičku. Píšete, že Vaša dcérka sa posledné dni asi nudí v kočíku, skúste ju ešte „chvíľu“ niečím zamestnať. Ak chceme aby sa chrbtica dieťaťa správne vyvíjala, nemali by sme ho dávať sedieť kým sa neposadí samo (myslím tým „vysádzanie“ na dlhšie, ako to u niektorých mamičiek býva zvykom). To detské kresielko v polosede je v poriadku.
-
Ktoré mlieko uprednostniť- polo alebo plnotučné? Odporúča sa piť mlieko cez deň alebo pred nočným spánkom?
Dcérke podávam jogurt 1xdenne a pečivo s kravským maslom.Dieťa vo veku 16 mesiacov už má mať plnú baby stravu, inak povedané viacmenej modifikovanú stravu dospelých, nepíšete dokedy bolo dieťatko dojčené a či a aké mliečko pije teraz.
Dominantná má byť už nemliečna strava. Nielen pre takéto dieťa je vhodné určite plnotučné mliečko (žiadne z u nás na trhu dostupných mliek nie je naozaj „plnotučné“ , samozrejme okrem plného kravského mlieka).
Mlieko samo o sebe relatívne zahlieňuje, ak je dieťatko zdravé môžete mu ho dávať piť aj večer, ale nie je úplne ideálne dávať ho bezprostredne pred spinkaním.
Mliečne výrobky ako jogurty, maslo, syry kľudne môžete dávať, samozrejme ak je dieťatko zdravé.
-
Mám doma 3 týždňovú dcérku a chcela by som si overiť ako je to s užívaním vitamínov. Dcérku plne kojím a naša doktorka nám predpísala Kanavit, ktorý jej mám dávať raz za týždeň jednu kvapku a Vigantol 2 kvapky za deň.
Ja som sa dočítala, že Kanavit sa dáva v prvom mesiaci raz za týždeň a potom už len raz za mesiac, ale nám kázali dávať stále raz za týždeň pokiaľ ju plne kojím. Tiež by som sa chcela spýtať ako často musí mať kojené babätko stolicu, či je v norme ak mala dcérka stolicu aj niekoľko krát za deň a posledné dva dni len raz za deň, alebo vôbec.
Máme tiež problém s častým grckaním, malá pekne priberá ale takmer po každom papaní grcká, tak že ju musím až prezlieciť, ale nie je nervózna ani mrzutá, snažíme sa ju polohovať, ale veľmi to nepomáha.
Je možné, že je to len tým, že veľmi veľa papá, a vygrcká len to čo spapala naviac. priberá mi veľmi pekne, keď sa narodila vážila 3 470g a teraz máme 4 200 g.
Bábätku, ktoré nemalo žiaden perinatálny problém je doporučené podávanie Kanavitu raz týždenne v prvom mesiaci a neskôr raz za mesiac.
Je možné, že Vášmu dieťatku doporučila pani doktorka podávanie kanavitu v pôvodnej dávke z iného dôvodu.
Podľa toho, čo píšete, Vaše dieťatko je maximálne spokojné, krásne prospieva. Dojčené dieťatko môže mať stolicu raz za niekoľko dní, ale aj niekoľkokrát za deň, je to v poriadku.
Jeho ublinkávanie súvisí s tým, že spapá väčšie množstvo a jeho zvierač medzi pažerákom a žalúdkom nie je ešte dostatočne funkčný. Ak by sa objavilo neprospievanie spolu s pretrvávajúcim ublinkávaním obráťte sa na svoju pani doktorku.
-
Maličká sa narodila 20.4.2013, čiže bude mať zajtra presne dva týždne. Narodila sa s váhou 3900 g ,po odchode s nemocnice schudla na cca 3680 g. Bohužiaľ, manželka nemá takmer, žiadne mlieko preto ju dokrmujeme nutrinolom 1 cca 70 ml 6 až 7 x denne.
S nutrinolom máme také skúsenosti, že sa občas aj 3 až 6 x povracia a niekedy teda aj po 2 hodinách od kŕmenia. Na obale od Nutrinolu je napísané dávkovanie pre našu váhovú kategoriu až 670 ml, no najviac sa nam podarilo ju za 24 hodín nakŕmiť iba 480 ml.
Posledné tri štyri kŕmenia boli naozaj kritické, keď malá vygrcala možno 20 % toho čo zjedla. Skúšame všetky možné polohy na odgrgnutie aj pol hodinu v kuse a často sa nám stáva, že sa vôbec grgnutie nezadarí. Ja mám diagnostikovanú alergiu na kravskú bielkovinu, preto by som sa chcel opýtať, či by nebolo vhodné zmeniť výživu.
V DM drogerie som videl značku baby love na ktorej je napísané bio, nerozumiem sa tomu, ale možno je ľahšie stráviteľná. Môžem experimentovať z výživami? alebo je potrebné nechať bábatko nejaký čas na jednom type mlieka a potom postupne skúšať?
Dneska sme si všimli, že z nosíka malej vybehol biely lepkavý soplík. Je možné, že je to dôsledok toho, že sa malej dostalo mliečko do nosa, zaschlo jej tam a takto sa ho potrebuje zbaviť? alebo môže byť malá prechladnutá? nemal by byť soplík potom zelený?
Dcérka je ešte veľmi maličká a má nárok takmer na všetko, u týchto drobcov je veľmi častý gastroezofageálny reflux, t.j. dochádza k návratu potravy zo žalúdka do pažeráka, častokrát aj so zvracaním, keďže zvierač na prechode do žalúdka ešte nie je dostatočne funkčný.
Píšete, že jej dávate Nutrilon a uvažujete o zmene mlieka pre ublinkávanie až zvracanie. Umelá mliečna výživa všetkých značiek podlieha prísnym kontrolám a musí spĺňať všetky európske normy.
Ak Vy máte potvrdenú alergiu na kravské mlieko je vhodná zmena mlieka na hypoalergénne, ktoré je možné predpisovať obvodným pediatrom na recept s doplatkom (podmienkou je potvrdená alergia u prvostupňových príbuzných t.j. matka alebo otec).
Výber mlieka je v tomto prípade vhodné ponechať na obvodného pediatra. Pre samotné dieťa nie je vhodné experimentovať s opakovanou zmenou mlieka, potrebuje nejaký čas aby si naň zvyklo.
Doporučujem kontaktovať obvodného pediatra, ktorý zváži a rozhodne o úprave stravy. Každopádne je potrebné myslieť aj na spomínaný reflux, ktorý môže byť aj príčinou Vami spomínaného soplíka.
-
Vodu pre bábätka odporúčajú od narodenia, kľudne ju môžete dávať vo forme vody pre dojčatá napr. Lucka.
-
Pri umelej mliečnej výžive je vhodné dodržiavať časový interval, pretože na rozdiel od materského mlieka viete presne koľko bábätko vypije a zároveň umelé mlieko trávi inak ako materské. Tých 6 dávok je odporúčaných s tým, že predpokladá sa, že dieťatko má dlhší časový interval na spánok v noci. Ak však spinká dlhšie, určite ho na kŕmenie nebuďte.
-
Pretože žiadna umelá mliečna výživa nenahradí materské mlieko a je potrebné dopĺňať napr. železo.
-
S príkrmami je možné teoreticky začať najskôr po ukončenom 4. mesiaci zeleninovým, mäsovým príkrmom, neskôr ovocným, ale nemusíte sa ponáhľať ak bábätko priberá, stačí aj ukončený 5. mesiac.
S príkrmami buďte veľmi opatrná, začnite raz denne s 1-2 lyžičkami 1 druhu zeleniny bez soli, postupne zvyšujte dávku po dňoch až úplne nahradíte 1 dávku mlieka, alebo príkrm + mlieko. Určite však minimálne 3-4 dni podávajte dieťatku ten istý príkrm. Ak nie sú prejavy žiadnej neznášanlivosti môžete pridať ďalší druh zeleniny.
Neočakávajte, že Vaše dieťatko zje na posedenie v poloľahu mištičku kaše. Starí múdrejší pediatri tvrdili, že dieťatko má za príkrmom „ísť“ ( nie chodiť ) a stále to platí.